Być i mieć,  reż. Nicolas Philibert

"Być i mieć" został entuzjastycznie przyjęty przez krytykę na całym świecie, we Francji obejrzało go 2 mln. widzów. Europejska Akademia Filmowa uznała go za najlepszy pełnometrażowy dokument 2002, był nominowany do Cezara w kategorii najlepszy film roku. 
http://www.filmweb.pl/reviews/Weso%C5%82a+szko%C5%82a-892

"To nie może być prawda, chciałoby się natychmiast powiedzieć, a jednak. Szkoła w najnowszym filmie Nicolasa Philiberta, współczesnego reżysera filmów dokumentalnych, nie kojarzy się z lękiem i stresem. To miejsce, gdzie można schronić się przed niedogodnościami, złem i rozwiać wiele wątpliwości, miejsce zwyczajne i jednocześnie niezwykłe, bo dokument Philiberta przypomina miejscami bajkę, w której wszystko jest wspaniałe i proste a czas płynie własnym specyficznym tempem.
(...)
Film obrazuje rok z życia małej wiejskiej szkoły we francuskiej Owernii. Nie ma tu podziału na klasy. Dzieci młodsze i starsze - czteroletnie i jedenastoletnie opanowują w wymaganym zakresie przedmioty szkolne, uczą się rozwiązywania konfliktów, radzenia sobie z codziennymi trudnościami, tolerancji i umiejętności współdziałania z grupą.
(...)
W filmie mamy okazję obserwować dziecięcy świat wypełniony sukcesami i porażkami, któremu nieustannie towarzyszy zdziwienie, fascynacja otaczającą rzeczywistością i chęć poznawania. Oglądamy żmudny proces nauki czytania, liczenia, ale także kurs smażenia naleśników i saneczkowe zabawy na śniegu. Poznajemy charaktery poszczególnych uczniów, ich wrażliwość i sposób reagowania na rzeczywistość.
(...)
"Być i mieć" (...) koncentruje się na codziennych szkolnych sprawach, krok po kroku pokazując żmudny proces przyswajania wiedzy i relacje w grupie.
Matematyczne klimaty

źródło:
www.etereaestudios.com
Copyright Nazwa.pl